Jak zjeść słonia? cz.2
W poprzedniej części zwróciłam uwagę na inteligencje wielorakie, jak się dzielą i w jaki sposób warto je rozwijać. W tej części zajmę się " uczeniem się". Przedstawię sposoby na łatwiejszą naukę.
Metoda fiszek
Podczas fiszek uczymy się aktywnie, wybieramy czego chcemy się nauczyć i w jakiej formie to zapisać. a takie zaangażowanie działa bardzo stymulująco na pamięć człowieka. Jest na pewno bardziej atrakcyjniejszą formą niż czytanie notatek. Fiszki są dosyć żmudne , ale późniejsze efekty są tego warte.
Podział czasu nauki
Gdy chcemy nauczyć się dużej liczby materiału, ale nie chcemy przeznaczać na to zbyt dużej ilości czasu. Na przykład dysponujemy 1 godziną na naukę. To lepiej podzielić ten czas i wykorzystać 25 minut na naukę, i 5 minut . Ucząc się w takim czasie skupiamy więcej uwagi, niż byśmy uczyli się przez godzinę albo 2 godziny ciągle, bez przerwy. Wtedy uzyskujemy lepszy i szybszy efekt zapamiętywania. Dlatego warto wcześniej planować naukę, jest ona wtedy przyjemniejsza. A jeśli już musisz uczyć się cały dzień, bo zostało ci mało czasu to podziel tak czas by kolejna jednostka czasowa nauki była krótsza od poprzedniej. Na przykład uczysz się 1.5 godziny to następna musi trwać 1godzinę i 15 minut, kolejna już tylko 1 godzinę i tak dalej.... Wtedy będziesz ciągle na dobrych obrotach i będziesz miał motywację do nauki.
Opowiadaj
Metoda ta ułatwia przyswajanie materiału, który jest obszerny i bardziej skomplikowany. Kiedy już się zaznajomisz wstępnie z jakimś materiałem, spróbuj wyjaśnić go na głos. Może to być wyimaginowana klasa lub utworzona z maskotek, możesz również opowiedzieć swoim bliskim to, czego się nauczyłeś. Tak głębiej przetworzysz materiał i dowiesz się, co jeszcze musisz poćwiczyć, co sprawia ci trudność w danym materiale.
"Odłóż "media społecznościowe
W nauce w dużej mierze ważna jest koncentracja. A przychodzące ciągle nowe powiadomienia uniemożliwiają skupienie się na nauce. Zawsze znajdzie się coś ciekawszego od nauki, a to parnie trzeba zrobić, koleżanka napisała, może by wyjść na spacer z psem. Dlatego poświęćmy chociaż tą pełną godzinę nauki bez rozpraszaczy. Często pomocne jest założenie słuchawek i włączenie dźwięku deszczu, lasu, szumu drzew, czy muzyki klasycznej. Jest wtedy bardziej przyjemnie.
Skojarzenia
Wiele ma problem z nauką nowych słów. Jest na to łatwy sposób, wystarczy skojarzyć sobie z czymś co już znamy. Prościej zapamiętać nową informację jeśli połączymy coś z czym już znamy. Na przykład słówko z "quaint"(osobliwy) z paint, "akomodację" z komodą.
Miłej nauki :)))
Komentarze
Prześlij komentarz