Co to jest GMO ?

 Na wielu produktach w sklepie spotykamy etykiety z napisem " bez GMO". Co to w ogóle oznacza?

GMO to Organizmy Modyfikowane Genetycznie ( ang. Genetically Modified Organism) to organizmy, których materiał genetyczny został zmieniony za pomocą metod nowoczesnej biotechnologii w taki sposób, by nadać mu nowe pożądane cechy (np. odporność danej rośliny na choroby czy suszę).




3. Czy GMO jest dozwolone w UE?

GMO (zarówno żywność, jak i pasza) mogą być uprawiane albo wprowadzane do obrotu w UE tylko po uzyskaniu autoryzacji na poziomie unijnym. Procedura uwzględnia naukową ocenę ryzyka. W UE prowadzi się komercyjną uprawę jednej zmodyfikowanej genetycznie odmiany kukurydzy o nazwie MON 810. Zezwolenie na uprawę tej odmiany wydano w 1998 roku (autoryzacja wygasła i aktualnie trwa procedura jej odnowienia). 


W 2013 roku tylko 8 państw członkowskich nie zezwalało na uprawę roślin GMO (Niemcy, Austria, Bułgaria, Luksemburg, Polska, Węgry, Grecja, Włochy). Od kwietnia 2015 roku mogą do nich dołączyć kolejne. Aktualnie złożonych zostało osiem wniosków dotyczących uprawy GMO w UE, w tym jeden z nich odnosi się do odnowienia zezwolenia dla MON 810. 

UE jest zależna od importu, by wyżywić zwierzęta hodowlane. W 2013 roku UE potrzebowała w tym celu 36 mln ton ekwiwalentu soi, z czego tylko 1,4 mln tony stanowiła pasza nie-GMO wyprodukowana w UE.

Większość dopuszczonych w UE GMO to pasza, ale GMO może znajdować się w żywności pochodzącej z importu.



Prawodawstwo UE nakłada obowiązek etykietowania genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy zawierającej GMO, składającej się lub wyprodukowanej z GMO, z wyjątkiem sytuacji, gdy obecność wynosi mniej niż 0,9 proc. żywności/paszy lub składnika, bądź jego obecność jest przypadkowa lub nieunikniona technicznie.

Przepisy UE nie zakazują stosowania etykiet „wolne od GMO” sygnalizujących, że środki spożywcze nie zawierają genetycznie zmodyfikowanych upraw lub że nie były wytwarzane przy użyciu GMO, o ile są one zgodne z ogólnymi zasadami etykietowania żywności.


Czy GMO jest bezpieczne dla dziecka?

Sami jako dorośli możemy decydować, co chcemy jeść. Inna kwestia jest z dziećmi. Tutaj musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dziecka. Manipulacje genami nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że spożywanie GMO przez człowieka jest bezpieczne. Są za to badania na zwierzętach, które świadczą o szkodliwości GMO (przyczynia się do nowotworów, negatywnych zmian w wątrobie, mózgu, nerkach, obniżenia płodności, zaburzeń wzrostu – udowodniono w doświadczeniach na myszach i szczurach). Wiadomo też, że uprawy GMO szkodzą środowisku – nieodwracalnie zanieczyszczają uprawy roślin niemodyfikowanych, prowadzą do wymierania pszczół, powstawania odpornych na środki chwastobójcze chwastów, uodpornienia szkodników na pestycydy, a także mogą szkodzić innym organizmom. GMO może powodować reakcje alergiczne, a rośliny modyfikowane genetycznie mogą zawierać więcej toksycznych substancji niż niemodyfikowane. 



Jedzenie GMO szkodzi zwłaszcza dzieciom, ponieważ są one bardziej podatne na alergie, w najmłodszym wieku wychodzą różnego rodzaju uczulenia, alergie. W czasie rozwoju więcej pożywienia zużywają do budowy tkanek i organów niż dorośli.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podsumowanie

Biologia i ekologia

KOMUNIKACJA I SPOŁECZEŃSTWO