Tulipany

Kwiaty wiosną są niemalże wszędzie. Na każdym kroku możemy je spotkać. Dodają one dużego uroku wiośnie, która powoli nadchodzi. 

Tulipan jest jednym z wielu kwiatów, które możemy spotkać na polskich terenach. Zaczęto uprawiać je w Persji w X wieku n.e. Dokonywano selekcji i krzyżowano je, wybierano cebulki najładniejszych kwiatów. Uprawiane też były w Imperium Osmańskim na polecenie sułtana Ahmeta III. Miał on ogromny ogród, w którym uprawiano wiele gatunków, też te sprowadzane z Iranu i Azji Środkowej.

W Europie Zachodniej tulipany prawdopodobnie  zostały sprowadzone dopiero w XVI wieku przez Oghiera Ghiselin de Busbecq. Był on ambasadorem Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I. 

Jednak na pewno Charles de L' Ecluse uprawiał je około 1573 roku, w ogrodzie botanicznym we Wiedniu. Zaś w 1594 roku już w ogrodzie botanicznym w Holandii. A pod koniec XVI wieku w Holandii zapanowało "tulipanowe szaleństwo". Tak do teraz zostały z nami i wciąż modyfikowane są pod względem koloru i kształtu.

Tulipany wydają się być niepozorne jednak wciąż mogą nas zadziwiać. Budową przypomina większość kwiatów. Składa się z kwiatu ,łodygi, liści, cebulki, korzeni. A w części kwiatu można wyróżnić płatki, pręciki i słupek. 
Tulipan jest jednak kwiatem wieloletnim, dodatkowo występuje w różnych kolorach i kształtach. A na co zwrócić uwagę to to, że u tulipanów zachodzi zjawisko termonastii. Polega ono na tym, że kiedy wzrasta temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza to kielichy kwiatów otwierają się, a zamykają gdy spada poniżej 13 stopni Celsjusza.

Poprzez wykorzystanie tulipanów możemy w dzieciach jako nauczyciele rozwijać logiczne myślenie. Dzieci zdobywają nową wiedzę na temat budowy kwiatów. Możemy doskonalić percepcje wzrokową i słuchową .Rozwijać kreatywność poprzez odzwierciedlenie rzeczywistości w formie plastycznej, interpretowanej na dowolny sposób przez dzieci.



"Rosnący kwiat"

Zabaw w której dzieci zmieniają się w rosnące kwiaty . Na początek musząc kucnąć, schować głowy między ręce, potem powoli podnoszą się, rozprostowując swoje ręce i tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji początkowej pozycji. Do zabawy można wykorzystać muzykę,  „Wiosna” Antonio Vivaldi.

"Barwny kwiat"

Eksperyment przyrodniczy można przeprowadzić w prosty sposób. Wykorzystując właśnie tulipany możemy udowodnić, że :

*efekt barwienie polega na procesie przewodzenia wody w roślinie,

* wybarwić kwiaty możemy sztucznymi barwnikami,

* tulipany uzyskują kolor po upłynięciu około doby,

* zbyt mała ilość barwnika nie da oczekiwanego efektu,

* niebarwione kwiaty utrzymują dłużej świeży wygląd,

*wszystko, co pijemy i spożywamy wpływa na nasz organizm.

    Do doświadczenia potrzebujemy :

  • kilka białych tulipanów
  • szklanki z wodą
  •  kolorowe barwniki   ( najlepsze będą barwniki spożywcze)


Do później ;)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skąd wiemy, że Ziemia jest kulista. Pory roku kamishibai.

Co to jest GMO ?

Jak zjeść słonia? cz.2