Owady wiosenne

 Za oknem już powoli przyroda ożywa, robi się zielono. Coraz częściej wybieramy się na spacery. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy różne rodzaje owadów, które na wiosnę zaczynają się pojawiać.

Wyczekując wiosny możemy zauważyć pierwsze owady, które można już spotkać i rozpoznać. 

~ PSZCZOLINKA NAPIASKOWA( Andrena vaga)

Jednym z pszczelich zwiastunów wiosny są pszczolinki napiaskowe. Najpierw pojawiają się samce. Przy sprzyjającej pogodzie możemy je spotkać nawet w lutym. W tym roku jednak pogoda nie była zbyt łaskawa, dlatego od początku marca możemy je zaobserwować. Licznie odwiedzają wierzby. Po około tygodniu obecności samców pojawiają się samice. Pszczolinki napiaskowe są pszczołami samotnymi. Zatem zapłodnione samice samodzielnie rozpoczynają budowę i zaopatrzenie w prowiant gniazd. Kolejno składa w nich jaja.  " Pszczolinkowe osiedla" bywają małe , ale też i duże, gdzie mogą liczyć od 1 000 do  10 000 osobników.




~ LATOLISTEK CYTRYNEK (Gonepteryx rhamni)

Kolejnym ze zwiastunów wiosny jest latolistek cytrynek. Jest motylem, którego skrzydła pachną cytryną, a skrzydła jego przypominają wyglądem świeże listki drzew. Zimę spędza na opadłych liściach, służą mu za schronienie. Jego pokarmem jest nektar z kwiatów. A ich młode, czyli gąsienice wygryzają otwory w liściach.

                                       




~ BUJANKA WIĘKSZA (Bombylius major)

Bujanki świetnie latają i możemy je rozpoznać nawet po samym dźwięku jakie wydają. Przypomina ono wibrujące bzyczenie na sposób muchy. Bujanki należą do muchówek. Nie tylko niezwykły jest  ich wygląd, ale także "wychowanie potomstwa". A prawdę mówiąc nie wychowują ich, tylko podrzucają je  pszczolinkom do ich gniazd. Bujanka otacza odwłok w ziarnach piasku, zawisa nad gniazdem pszczolinki i strzela do niego jajami otoczonymi piaskiem. Z wyklutych jaj larwa bujanki żywi się zebranym pyłkiem przez pszczolinkę i jej potomstwo .



~ LEPIARKA WIOSENNA( Colletes cunicularius)

Owad ten zliczany jest do pszczół. Nie jest trudno ją zaobserwować, mierzy nawet do 15mm. Tułów ma pokryty gęstym owłosieniem. Podobna jest do pszczoły miodnej, jednak u pszczoły miodnej  trzecia para nóg ma postać szerokich, płaskich goleni. Lepiarki wiosenne budują gniazda w sąsiedztwie innych przedstawicieli swojego gatunku, w miejscach piaskowych, glebie pokrytych małą ilością roślinności. Na początku wylatują samce, po pewnym czasie samice. samice lepiarek kopią tunele z dużą liczbą korytarzy. Lepiarki wyściełają korytarze wydzieliną z gruczołów ślinowych, dlatego tunele wyglądają jakby były wyłożone jedwabiem. W każdej komórce gniazd składane są jaja oraz wypełniają pyłkiem i nektarem głownie pochodzących z wierzb.
 






Źródłą ilustracji:
https://www.przyrodaswietokrzyska.pl/index.php/owady/b%C5%82onk%C3%B3wki/lepiarkowate/lepiarka-wiosenna.html

https://www.medianauka.pl/lepiarka-jedwabniczka

https://www.metodadomana.org/single-post/2017/10/24/motyl-listkowiec-cytrynek

https://fotofanna.flog.pl/wpis/14267005/jeden-cytrynek-dwa-cytrynki-trzy-cytrynki-na-jednej-dalii#w

https://insektarium.net/hymenoptera-2/andrenidae/andrena-vaga-pszczolinka-napiaskowa/

https://www.medianauka.pl/bujanka-wieksza


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skąd wiemy, że Ziemia jest kulista. Pory roku kamishibai.

Co to jest GMO ?

Jak zjeść słonia? cz.2