Biologia i ekologia

 Na początku warto zadać sobie pytanie, "CZYM JEST BIOLOGIA?". Zatem jest to nauka, która zajmuje się badaniem życia. Jest nauką o świecie ożywionym. Biologia inaczej to otaczający nas świat żywych organizmów, opisuje ich zachowania, cykle życiowe, pochodzenie czy budowę. 

Podzielono zwierzęta na kilka grup: 

-RYBY

-PŁAZY

-GADY

-PTAKI

-SSAKI

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że płazy czy gady trzeba odróżnić od siebie. Różnią się skórą, sposobem oddychania, środowiskiem, w którym żyją, budową układu krwionośnego, rozrodczego. U płazów skóra jest wilgotna, czasami pozbawiona łusek. Oddychają za pomocą workowatych płuc , a młode osobniki, dokładniej larwy poprzez skrzela. Serce płazów ma jedną komorę i dwa przedsionki. Rozród płazów związany jest ze środowiskiem wodnym. Jaja pokryte są galaretowatą substancją. Z nich wykluwają się larwy, które później przeobrażają się. Płazy w odróżnieniu od gadów wydają też dźwięki takie jak rechotanie, kumanie, gwizdy. 

Gady mają suchą skórę, z łuskami, tarczkami. Oddychają za pomocą pofałdowanych płuc. Serce gadów ma dwa przedsionki, a komora jest częściowo podzielona przegrodą. Jaja gadów posiadają skorupkę, rozwijają się w środowisku lądowym

Do gadów możemy zaliczyć dawniej żyjące dinozaury. Żyły ponad 200 mln lat temu. Przodkami pierwszych dinozaurów były archozaury- dwunożne drapieżniki. Po pewnym czasie wyobrębniły się dwa rzędy:

-gadziomiedniczne, charakteryzowały się budową podobną do jaszczurek

- ptasiomiedniczne, charakteryzowały się budową typową dla ptaków

Olbrzymie gady, które zamieszkiwały naszą planetę ciekawią nie tylko dorosłych, ale też i dzieci. Warte pokazaniu dzieciom będą książki o dinozaurach, które wprowadzą je w świat sprzed 200  mln lat. Dzięki nim mali czytelnicy mogą odkryć różne gatunki oraz budowę i sposób życia dinozaurów. 

Zabawa z dinozaurami 

Prostą zabawą może być zorganizowana za pomocą farb, kredek, wydrukowane, narysowane kształty lub nieużytki takie jak puszki, kubeczki, talerzyki papierowe, z których powstaną tułowia dinozaurów. Do tego wyciąć z papieru czy tektury głowę, ogon i łapki.


Można też przygotować masę solną :

- 1 szklanka mąki

- 1 szklanka soli

- pół szklanki ciepłej wody

W tej masie teraz można odbijać ślady dinozaurów lub tworzyć figurki, wysuszyć i pomalować powstałe okazy. Będą pięknie zdobić dziecięce biurko. Dzięki tym zabawom u dzieci rozwiną się zdolności manualne oraz wyobraźnię

A wy jakie zabawy jeszcze znacie?



Alicja

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podsumowanie

KOMUNIKACJA I SPOŁECZEŃSTWO